  • Mfr # B954C024028-13
  • Zoro # G6577636
Key Features
Max. Pv
Material
Bronze
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Unfinished Inside Dia.
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B954C024028-13
Dimensions
Unfinished Inside Dia.
3 in
Length
13 in
Unfinished Outside Dia.
3 1/2 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Inside Diameter
3 in
Outside Diameter
3 1/2 in
Overall Length
13 in
Wall Thickness
0.25 in
Details
Max. Pv
Item
954 Bronze Round Tube
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Minimum Temperature
-450 Degrees F
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
85,000 psi
Yield Strength
32,000 psi
Maximum Temperature
1,200 Degrees F
Heat Treatable
Yes
Material Grade
954
Fabrication
Cast
Brinell Hardness
170
Shape
Round Tube
Description
954 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 3 1/2 in, Inside Diameter 3 in, Wall Thickness 0.25 in, Overall Length 13 in, Material Grade 954, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 954 (9C), Heat Treatable Yes, Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 32,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 85,000 psi, Brinell Hardness 170, Maximum Temperature 1,200 Degrees F