  • Mfr # B954C020024-13
  • Zoro # G6901194
Key Features
Max. Pv
Length
13 in
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B954C020024-13
Length
13 in
Unfinished Outside Dia.
3 in
Unfinished Inside Dia.
2 1/2 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Outside Diameter
3 in
Inside Diameter
2.5 in
Overall Length
13 in
Wall Thickness
0.25 in
Details
Item
954 Bronze Round Tube
Max. Pv
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Material
Bronze
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Heat Treatable
Yes
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
170
Tensile Strength
85,000 psi
Fabrication
Cast
Maximum Temperature
1,200 Degrees F
Shape
Round Tube
Yield Strength
32,000 psi
Material Grade
954
System of Measurement
Inch
Description
954 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 3 in, Inside Diameter 2.5 in, Wall Thickness 0.25 in, Overall Length 13 in, Material Grade 954, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 954 (9C), Heat Treatable Yes, Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 32,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 85,000 psi, Brinell Hardness 170, Maximum Temperature 1,200 Degrees F