  • Mfr # B954C008016-13
  • Zoro # G6396232
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Unfinished Inside Dia.
1 in
Length
13 in
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Max. Pv
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B954C008016-13
Dimensions
Unfinished Inside Dia.
1 in
Length
13 in
Unfinished Outside Dia.
2 in
Overall Length
13 in
Outside Diameter
2 in
Wall Thickness
0.5 in
Inside Diameter
1 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Details
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Max. Pv
Item
954 Bronze Round Tube
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Brinell Hardness
170
Yield Strength
32,000 psi
Tensile Strength
85,000 psi
Shape
Round Tube
Maximum Temperature
1,200 Degrees F
Fabrication
Cast
Mechanical Finish
Mill
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Material Grade
954
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Yes
Description
954 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 2 in, Inside Diameter 1 in, Wall Thickness 0.5 in, Overall Length 13 in, Material Grade 954, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 954 (9C), Heat Treatable Yes, Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 32,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 85,000 psi, Brinell Hardness 170, Maximum Temperature 1,200 Degrees F