  • Mfr # B954C010016-13
  • Zoro # G6405716
Key Features
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Length
13 in
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Unfinished Outside Dia.
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B954C010016-13
Length
13 in
Unfinished Outside Dia.
2 in
Unfinished Inside Dia.
1 1/4 in
Outside Diameter
2 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Wall Thickness
0.375 in
Overall Length
13 in
Inside Diameter
1.25 in
Details
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Material
Bronze
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Item
954 Bronze Round Tube
Max. Pv
Tensile Strength
85,000 psi
Material Grade
954
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Shape
Round Tube
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Yes
Brinell Hardness
170
Fabrication
Cast
Maximum Temperature
1,200 Degrees F
Yield Strength
32,000 psi
System of Measurement
Inch
Description
954 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 2 in, Inside Diameter 1.25 in, Wall Thickness 0.375 in, Overall Length 13 in, Material Grade 954, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 954 (9C), Heat Treatable Yes, Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 32,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 85,000 psi, Brinell Hardness 170, Maximum Temperature 1,200 Degrees F