  • Mfr # B954C012016-13
  • Zoro # G6978465
Key Features
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Unfinished Inside Dia.
1 1/2 in
Length
13 in
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Unfinished Outside Dia.
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B954C012016-13
Dimensions
Unfinished Inside Dia.
1 1/2 in
Length
13 in
Unfinished Outside Dia.
2 in
Overall Length
13 in
Inside Diameter
1.5 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Outside Diameter
2 in
Wall Thickness
0.5 in
Details
Item
954 Bronze Round Tube
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Material
Bronze
Max. Pv
Shape
Round Tube
Heat Treatable
Yes
System of Measurement
Inch
Maximum Temperature
1,200 Degrees F
Fabrication
Cast
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Tensile Strength
85,000 psi
Yield Strength
32,000 psi
Material Grade
954
Brinell Hardness
170
Mechanical Finish
Mill
Description
954 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 2 in, Inside Diameter 1.5 in, Wall Thickness 0.5 in, Overall Length 13 in, Material Grade 954, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 954 (9C), Heat Treatable Yes, Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 32,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 85,000 psi, Brinell Hardness 170, Maximum Temperature 1,200 Degrees F