  • Mfr # B954C016032-13
  • Zoro # G6979777
Key Features
Unfinished Inside Dia.
2 in
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Length
13 in
Unfinished Outside Dia.
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B954C016032-13
Dimensions
Unfinished Inside Dia.
2 in
Length
13 in
Unfinished Outside Dia.
4 in
Outside Diameter
4 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Inside Diameter
2 in
Wall Thickness
1 in
Overall Length
13 in
Details
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Item
954 Bronze Round Tube
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Material
Bronze
Max. Pv
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
85,000 psi
Yield Strength
32,000 psi
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Shape
Round Tube
Brinell Hardness
170
Maximum Temperature
1,200 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
954
Heat Treatable
Yes
Fabrication
Cast
Description
954 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 4 in, Inside Diameter 2 in, Wall Thickness 1 in, Overall Length 13 in, Material Grade 954, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 954 (9C), Heat Treatable Yes, Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 32,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 85,000 psi, Brinell Hardness 170, Maximum Temperature 1,200 Degrees F