  • Mfr # B954C024032-13
  • Zoro # G6721014
Key Features
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Unfinished Inside Dia.
3 in
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Length
13 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B954C024032-13
Dimensions
Unfinished Inside Dia.
3 in
Length
13 in
Unfinished Outside Dia.
4 in
Outside Diameter
4 in
Overall Length
13 in
Inside Diameter
3 in
Wall Thickness
0.5 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Details
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Item
954 Bronze Round Tube
Max. Pv
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Heat Treatable
Yes
Shape
Round Tube
Yield Strength
32,000 psi
Material Grade
954
Mechanical Finish
Mill
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Fabrication
Cast
Brinell Hardness
170
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
85,000 psi
Maximum Temperature
1,200 Degrees F
Description
954 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 4 in, Inside Diameter 3 in, Wall Thickness 0.5 in, Overall Length 13 in, Material Grade 954, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 954 (9C), Heat Treatable Yes, Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 32,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 85,000 psi, Brinell Hardness 170, Maximum Temperature 1,200 Degrees F