  • Mfr # BC1220-13
  • Zoro # G4340350
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Bronze
Alloy Type
932
Thickness
2 1/2 in
Length
13 in
Width
2 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BC1220-13
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
Length
13 in
Width
Wall Thickness
2.5 in
Outside Diameter
Outside Diameter Tolerance
+0.034 in/+0.044 in
Overall Length
13 in
Inside Diameter
1.5 in
Details
Item
932 Bronze Round Tube
Material
Bronze
Alloy Type
932
Standards
ASTM B505, ASTM B505M
Shape
Round Tube
Mechanical Finish
Mill
Yield Strength
20,000 psi
Tensile Strength
35,000 psi
Material Grade
Fabrication
Cast
System of Measurement
Inch
Description
932 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 2 1/2 in, Inside Diameter 1.5 in, Wall Thickness 2.5 in, Overall Length 13 in, Material Grade 932, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, ASTM B505M, Outside Diameter Tolerance +0.034 in/+0.044 in, Fabrication Cast, Yield Strength 20,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 35,000 psi