  • Mfr # PBFC1620-13
  • Zoro # G4324445
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Bronze
Alloy Type
Lead Free c89835 Bronze
Thickness
2 1/2 in
Length
13 in
Standards
NSF/ANSI/CAN 61-2022 Compliant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PBFC1620-13
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
2 1/2 in
Length
13 in
Width
Outside Diameter Tolerance
+0.034 in/+0.044 in
Inside Diameter
2 in
Outside Diameter
Wall Thickness
2.5 in
Overall Length
13 in
Details
Item
C89835 Bronze Round Tube
Material
Bronze
Alloy Type
Lead Free c89835 Bronze
Standards
NSF/ANSI/CAN 61-2022 Compliant
Material Grade
C89835
Yield Strength
14,000 psi
Shape
Round Tube
Tensile Strength
30,000 psi
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Cast
Description
C89835 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 2 1/2 in, Inside Diameter 2 in, Wall Thickness 2.5 in, Overall Length 13 in, Material Grade C89835, Mechanical Finish Mill, Standards NSF/ANSI/CAN 61-2022 Compliant, Outside Diameter Tolerance +0.034 in/+0.044 in, Fabrication Cast, Yield Strength 14,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 30,000 psi