  • Mfr # AB1422-13
  • Zoro # G4334288
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Bronze
Alloy Type
954
Thickness
2 3/4 in
Width
2 3/4 in
Standards
ASTM B505, ASTM B505M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AB1422-13
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
Length
13 in
Width
Inside Diameter
1.75 in
Outside Diameter Tolerance
+0.034 in/+0.044 in
Overall Length
13 in
Outside Diameter
Wall Thickness
2.75 in
Details
Item
954 Bronze Round Tube
Material
Bronze
Alloy Type
954
Standards
ASTM B505, ASTM B505M
Yield Strength
32,000 psi
Tensile Strength
85,000 psi
System of Measurement
Inch
Shape
Round Tube
Material Grade
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Cast
Description
954 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 2 3/4 in, Inside Diameter 1.75 in, Wall Thickness 2.75 in, Overall Length 13 in, Material Grade 954, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, ASTM B505M, Outside Diameter Tolerance +0.034 in/+0.044 in, Fabrication Cast, Yield Strength 32,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 85,000 psi