  • Mfr # AB2428-13
  • Zoro # G4339985
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Bronze
Alloy Type
954
Thickness
3 1/2 in
Width
3 1/2 in
Standards
ASTM B505, ASTM B505M
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
AB2428-13
Country of Origin
United States
Length
13 in
Width
Inside Diameter
3 in
Outside Diameter
Outside Diameter Tolerance
+0.034 in/+0.044 in
Wall Thickness
3.5 in
Overall Length
13 in
Details
Item
954 Bronze Round Tube
Material
Bronze
Alloy Type
954
Standards
ASTM B505, ASTM B505M
Tensile Strength
85,000 psi
Shape
Round Tube
Fabrication
Cast
Mechanical Finish
Mill
Yield Strength
32,000 psi
Material Grade
System of Measurement
Inch
Description
954 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 3 1/2 in, Inside Diameter 3 in, Wall Thickness 3.5 in, Overall Length 13 in, Material Grade 954, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, ASTM B505M, Outside Diameter Tolerance +0.034 in/+0.044 in, Fabrication Cast, Yield Strength 32,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 85,000 psi