  • Mfr # PBFC1624-13
  • Zoro # G4324829
Thickness
3 in
Length
13 in
Width
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PBFC1624-13
Thickness
3 in
Length
13 in
Width
3 in
Inside Diameter
2 in
Outside Diameter Tolerance
+0.034 in/+0.044 in
Outside Diameter
3 in
Overall Length
13 in
Wall Thickness
3 in
Details
Item
C89835 Bronze Round Tube
Yield Strength
14,000 psi
Tensile Strength
30,000 psi
Shape
Round Tube
Fabrication
Cast
Description
C89835 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 3 in, Inside Diameter 2 in, Wall Thickness 3 in, Overall Length 13 in, Material Grade C89835, Mechanical Finish Mill, Standards NSF/ANSI/CAN 61-2022 Compliant, Outside Diameter Tolerance +0.034 in/+0.044 in, Fabrication Cast, Yield Strength 14,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 30,000 psi