  • Mfr # B932C024028-13
  • Zoro # G7234272
Key Features
Material
Bronze
Length
13 in
Alloy Type
Leaded Tin
Unfinished Outside Dia.
3 1/2 in
Standards
ASTM B505, CDA 932, SAE 660 (83-7-7-3)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B932C024028-13
Length
13 in
Unfinished Outside Dia.
3 1/2 in
Unfinished Inside Dia.
3 in
Overall Length
13 in
Inside Diameter
3 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Wall Thickness
0.25 in
Outside Diameter
Details
Material
Bronze
Item
932 Bronze Round Tube
Alloy Type
Leaded Tin
Standards
Max. Pv
75,000
Temp. Range
-450 Degrees to 500 Degrees F
Brinell Hardness
65
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Shape
Round Tube
Tensile Strength
35,000 psi
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Material Grade
932
Yield Strength
20,000 psi
Maximum Temperature
500 Degrees F
Fabrication
Cast
Description
932 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 3 1/2 in, Inside Diameter 3 in, Wall Thickness 0.25 in, Overall Length 13 in, Material Grade 932, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 932, SAE 660 (83-7-7-3), Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 20,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 35,000 psi, Brinell Hardness 65, Maximum Temperature 500 Degrees F