  • Mfr # B932C008024-13
  • Zoro # G6841107
Key Features
Unfinished Inside Dia.
1 in
Material
Bronze
Standards
ASTM B505, CDA 932, SAE 660 (83-7-7-3)
Length
13 in
Temp. Range
-450 Degrees to 500 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B932C008024-13
Dimensions
Unfinished Inside Dia.
1 in
Length
13 in
Unfinished Outside Dia.
3 in
Wall Thickness
1 in
Outside Diameter
3 in
Overall Length
13 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Inside Diameter
1 in
Details
Material
Bronze
Standards
Temp. Range
-450 Degrees to 500 Degrees F
Max. Pv
75,000
Item
932 Bronze Round Tube
Alloy Type
Leaded Tin
Mechanical Finish
Mill
Shape
Round Tube
Fabrication
Cast
Minimum Temperature
-450 Degrees F
System of Measurement
Inch
Yield Strength
20,000 psi
Maximum Temperature
500 Degrees F
Tensile Strength
35,000 psi
Material Grade
932
Brinell Hardness
65
Description
932 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 3 in, Inside Diameter 1 in, Wall Thickness 1 in, Overall Length 13 in, Material Grade 932, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 932, SAE 660 (83-7-7-3), Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 20,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 35,000 psi, Brinell Hardness 65, Maximum Temperature 500 Degrees F