  • Mfr # B932C016024-13
  • Zoro # G6567373
Key Features
Temp. Range
-450 Degrees to 500 Degrees F
Max. Pv
75,000
Length
13 in
Standards
ASTM B505, CDA 932, SAE 660 (83-7-7-3)
Material
Bronze
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B932C016024-13
Length
13 in
Unfinished Outside Dia.
3 in
Unfinished Inside Dia.
2 in
Overall Length
13 in
Inside Diameter
2 in
Wall Thickness
1 in
Outside Diameter
3 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Details
Temp. Range
-450 Degrees to 500 Degrees F
Max. Pv
75,000
Standards
Material
Bronze
Alloy Type
Leaded Tin
Item
932 Bronze Round Tube
Shape
Round Tube
Brinell Hardness
65
Tensile Strength
35,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Cast
System of Measurement
Inch
Material Grade
932
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Maximum Temperature
500 Degrees F
Yield Strength
20,000 psi
Description
932 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 3 in, Inside Diameter 2 in, Wall Thickness 1 in, Overall Length 13 in, Material Grade 932, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 932, SAE 660 (83-7-7-3), Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 20,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 35,000 psi, Brinell Hardness 65, Maximum Temperature 500 Degrees F