  • Mfr # B932C020024-13
  • Zoro # G6782763
Key Features
Max. Pv
75,000
Material
Bronze
Unfinished Outside Dia.
3 in
Alloy Type
Leaded Tin
Temp. Range
-450 Degrees to 500 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B932C020024-13
Dimensions
Unfinished Outside Dia.
3 in
Length
13 in
Unfinished Inside Dia.
2 1/2 in
Overall Length
13 in
Outside Diameter
3 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Inside Diameter
2.5 in
Wall Thickness
0.25 in
Details
Max. Pv
75,000
Material
Bronze
Item
932 Bronze Round Tube
Alloy Type
Leaded Tin
Temp. Range
-450 Degrees to 500 Degrees F
Standards
ASTM B505, CDA 932, SAE 660 (83-7-7-3)
Maximum Temperature
500 Degrees F
Yield Strength
20,000 psi
Material Grade
932
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Brinell Hardness
65
Fabrication
Cast
Mechanical Finish
Mill
Shape
Round Tube
Tensile Strength
35,000 psi
System of Measurement
Inch
Description
932 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 3 in, Inside Diameter 2.5 in, Wall Thickness 0.25 in, Overall Length 13 in, Material Grade 932, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 932, SAE 660 (83-7-7-3), Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 20,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 35,000 psi, Brinell Hardness 65, Maximum Temperature 500 Degrees F