  • Mfr # HGW50125-03
  • Zoro # G3016890
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.1250"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
5
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HGW50125-03
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.03 in
Milling Diameter
0.1250"
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Length of Cut
0.5 in
Milling Dia.
0.125 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
5
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
nACRo
Grade
Micro Grain
Steel (P) Compatibility
Yes
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Style
Corner-Radius
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
List Number
Item
Corner Radius End Mill
Shank Type
Straight
End Mill Application
Roughing/Finishing
Helix Angle
30 Degrees
Hardened (H) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Cast Iron (K) Compatibility
Material - Machining
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
Micrograin
Measurement System
Inch
Finish - Machining
nACRo
Secondary Material Application
Stainless Steel
Primary Material Application ISO Code
H, K, P, S
Secondary Material Application ISO Code
M
Series
Hurrimill
Flute Type
Spiral
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Steel, Tool and Die Steel
Max. Helix Angle
30 Degrees
Flute Spacing
Variable
Description
Corner Radius End Mill, 0.125 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.03 in, 0.5 in, 1 1/2 in