  • Mfr # HGW70125-03
  • Zoro # G3017679
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.1250"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
7
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HGW70125-03
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.03 in
Milling Diameter
0.1250"
Shank Dia.
1/8 in
Milling Dia.
0.125 in
Overall Length
1 1/2 in
Length of Cut
0.5 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
7
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
nACRo
Grade
Micro Grain
Hardened (H) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
Item
Corner Radius End Mill
End Mill Style
Corner-Radius
Stainless (M) Compatibility
Helix Angle
30 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Non Ferrous (N) Compatibility
No
End Mill Application
Roughing/Finishing
List Number
Steel (P) Compatibility
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
Micrograin
Measurement System
Inch
Material - Machining
Finish - Machining
nACRo
Series
Hurrimill
Primary Material Application ISO Code
H, K, P, S
Max. Helix Angle
30 Degrees
Secondary Material Application
Stainless Steel
Flute Spacing
Variable
Secondary Material Application ISO Code
M
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Steel, Tool and Die Steel
Flute Type
Spiral
Description
Corner Radius End Mill, 0.125 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.03 in, 0.5 in, 1 1/2 in