  • Mfr # HGWS70125-015
  • Zoro # G3024983
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.1250"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
7
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HGWS70125-015
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.015 in
Milling Diameter
0.1250"
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Milling Dia.
0.125 in
Length of Cut
0.25 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
7
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
nACRo
Grade
Micro Grain
Steel (P) Compatibility
Yes
End Mill Application
Roughing/Finishing
Shank Type
Straight
List Number
Non Ferrous (N) Compatibility
No
End Mill Style
Corner-Radius
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Hardened (H) Compatibility
Item
Corner Radius End Mill
Helix Angle
30 Degrees
Stainless (M) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Cast Iron (K) Compatibility
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Material Grade - Machining
Micrograin
Measurement System
Inch
Finish - Machining
nACRo
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Steel, Tool and Die Steel
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Variable
Secondary Material Application
Stainless Steel
Secondary Material Application ISO Code
M
Primary Material Application ISO Code
H, K, P, S
Max. Helix Angle
30 Degrees
Series
Hurrimill
Description
Corner Radius End Mill, 0.125 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.015 in, 0.25 in, 1 1/2 in