  • Mfr # HGWL50187-015
  • Zoro # G3024730
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.1875"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
5
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HGWL50187-015
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.015 in
Milling Diameter
0.1875"
Shank Dia.
3/16 in
Milling Dia.
0.1875 in
Overall Length
2 in
Length of Cut
0.75 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
5
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
nACRo
Grade
Micro Grain
Steel (P) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
End Mill Style
Corner-Radius
List Number
Cast Iron (K) Compatibility
Item
Corner Radius End Mill
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type
Straight
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Application
Roughing/Finishing
Material Grade - Machining
Micrograin
Material - Machining
Measurement System
Inch
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
nACRo
Secondary Material Application
Stainless Steel
Secondary Material Application ISO Code
M
Flute Spacing
Variable
Flute Type
Spiral
Max. Helix Angle
30 Degrees
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Steel, Tool and Die Steel
Primary Material Application ISO Code
H, K, P, S
Series
Hurrimill
Description
Corner Radius End Mill, 0.1875 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.015 in, 0.75 in, 2 in