  • Mfr # HGWS70187-015
  • Zoro # G3024940
Milling Diameter
0.1875"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HGWS70187-015
Corner Radius
0.015 in
Milling Diameter
0.1875"
Shank Dia.
3/16 in
Milling Dia.
0.1875 in
Length of Cut
0.313 in
Overall Length
2 in
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Application
Roughing/Finishing
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.1875 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.015 in, 0.313 in, 2 in