  • Mfr # AST30375-06
  • Zoro # G3018640
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.3750"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AST30375-06
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.06 in
Milling Diameter
0.3750"
Shank Dia.
3/8 in
Overall Length
2 1/2 in
Milling Dia.
0.375 in
Length of Cut
1 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
Bright (Uncoated)
Grade
Micro Grain
End Mill Application
Roughing/Finishing
Steel (P) Compatibility
No
List Number
Hardened (H) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Cast Iron (K) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Helix Angle
30 Degrees
Shank Type
Straight
Stainless (M) Compatibility
No
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Style
Corner-Radius
Item
Roughing End Mill
Material - Machining
Material Grade - Machining
Micrograin
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
Uncoated
Measurement System
Inch
Series
Alumigator
Primary Material Application ISO Code
N
Primary Material Application
Aluminum
Flute Type
Spiral
Max. Helix Angle
30 Degrees
Flute Spacing
Fixed
Description
Roughing End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.06 in, 1 in, 2 1/2 in