  • Mfr # 295-010625B
  • Zoro # G4295585
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
5
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
Bright (Uncoated)
Grade
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
295-010625B
Country of Origin
United States
Dimensions
Corner Radius
0.02 in
Shank Dia.
5/8 in
Overall Length
3 1/2 in
Milling Dia.
0.625 in
Length of Cut
0.75 in
Chamfer Width
0.001 in
Details
Number of Flutes
5
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
Bright (Uncoated)
Grade
Carbide
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Item
Corner Radius End Mill
Secondary Material Application
Hardened Steel, Stainless Steel
Cutting Direction
Right Hand
Secondary Material Application ISO Code
H, M
End Mill Style
Corner-Radius
List Number
2005
Primary Material Application
Cast Iron, Steel, Tool and Die Steel
For Material Hardness
Less Than240- Greater Than240HB, Less Than28-65Rc
Finish - Machining
nACRo
Material Applications
Cast Iron, Stainless Steel, Steel, Super Alloy
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
C2 Micrograin
Flute Type
Spiral
Helix Angle
40 Degrees
Primary Material Application ISO Code
K, P
Series
Alpha
Measurement System
Inch
Max. Helix Angle
40 Degrees
Drilling Tool Configuration
Individual
Material - Machining
Number of Coolant Holes
0
Spiral Direction
End Mill Application
Roughing/Finishing
Flute Spacing
Variable
Description
Corner Radius End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.02 in, 0.75 in, 3 1/2 in