  • Mfr # ART30625-1
  • Zoro # G3018570
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.6250"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ART30625-1
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.1 in
Milling Diameter
0.6250"
Shank Dia.
5/8 in
Length of Cut
1.625 in
Overall Length
3 1/2 in
Milling Dia.
0.625 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
Bright (Uncoated)
Grade
Micro Grain
End Mill Style
Corner-Radius
Steel (P) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
No
End Mill Application
Roughing/Finishing
Cutting Direction
Right Hand
Helix Angle
30 Degrees
List Number
Item
Roughing End Mill
Hardened (H) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Shank Type
Straight
Cast Iron (K) Compatibility
Material - Machining
Finish - Machining
Uncoated
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Inch
Material Grade - Machining
Micrograin
Series
Alumigator
Flute Type
Spiral
Primary Material Application
Aluminum
Max. Helix Angle
30 Degrees
Flute Spacing
Fixed
Primary Material Application ISO Code
N
Description
Roughing End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.1 in, 1.625 in, 3 1/2 in