  • Mfr # AST30750-12
  • Zoro # G3018753
/ea
Free Shipping & Returns
Milling Diameter
0.7500"
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
AST30750-12
Corner Radius
0.12 in
Milling Diameter
0.7500"
Shank Dia.
3/4 in
Milling Dia.
0.75 in
Overall Length
4 in
Length of Cut
1.625 in
Single End/Double End
Single
End Mill Application
Roughing/Finishing
Stainless (M) Compatibility
No
Item
Roughing End Mill
Steel (P) Compatibility
No
Helix Angle
30 Degrees
Material - Machining
Finish - Machining
Uncoated
Measurement System
Inch
Series
Alumigator
Flute Type
Spiral
Primary Material Application ISO Code
N
Flute Spacing
Fixed
Max. Helix Angle
30 Degrees
Primary Material Application
Aluminum
Description
Roughing End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.12 in, 1.625 in, 4 in