  • Mfr # HGW41000-015
  • Zoro # G3024338
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
1"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HGW41000-015
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.015 in
Milling Diameter
1"
Shank Dia.
1 in
Overall Length
4 in
Length of Cut
1.5 in
Milling Dia.
1 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
nACRo
Grade
Micro Grain
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Cutting Direction
Right Hand
List Number
1030
End Mill Application
Roughing/Finishing
Steel (P) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
No
End Mill Style
Corner-Radius
Shank Type
Straight
Stainless (M) Compatibility
Item
Corner Radius End Mill
Helix Angle
30 Degrees
Material Grade - Machining
Micrograin
Material - Machining
Shank Type - Machining
Straight
Measurement System
Inch
Finish - Machining
nACRo
Max. Helix Angle
30 Degrees
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Steel, Tool and Die Steel
Secondary Material Application
Stainless Steel
Flute Spacing
Variable
Primary Material Application ISO Code
H, K, P, S
Series
Hurrimill
Flute Type
Spiral
Secondary Material Application ISO Code
M
Description
Corner Radius End Mill, 1 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.015 in, 1.5 in, 4 in