  • Mfr # HGWS50312-015
  • Zoro # G3033322
Milling Diameter
0.3125"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HGWS50312-015
Corner Radius
0.015 in
Milling Diameter
0.3125"
Shank Dia.
5/16 in
Milling Dia.
0.3125 in
Length of Cut
0.5 in
Overall Length
2 in
Helix Angle
45 Degrees
Item
Corner Radius End Mill
End Mill Application
Finishing
Measurement System
Inch
Max. Helix Angle
45 Degrees
H, K, P, S
Flute Type
Spiral
Description
Corner Radius End Mill, 0.3125 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.015 in, 0.5 in, 2 in