  • Mfr # AST30500-015
  • Zoro # G3035678
/ea
Free Shipping & Returns
Corner Radius
0.015 in
Milling Diameter
0.5000"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
AST30500-015
Corner Radius
0.015 in
Milling Diameter
0.5000"
Shank Dia.
1/2 in
Length of Cut
1.25 in
Milling Dia.
0.5 in
Overall Length
3 in
Single End/Double End
Single
Item
Roughing End Mill
Helix Angle
45 Degrees
End Mill Application
Roughing
Finish - Machining
Uncoated
Measurement System
Inch
Flute Type
Spiral
Primary Material Application ISO Code
N
Series
Alumigator
Flute Spacing
Fixed
Max. Helix Angle
45 Degrees
Primary Material Application
Aluminum
Description
Roughing End Mill, 0.5 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.015 in, 1.25 in, 3 in