  • Zoro # G1350562
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.05 in
Overall Height
0.08 in
Type
Belleville
Max. Outside Dia.
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1NEJ3
Zoro #
G1350562
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.05 in
Overall Height
0.08 in
Max. Outside Dia.
1 in
Min. Inside Dia.
0.505 in
For Rod Size
0.5
For Hole Size
1
Compatible Hole Diameter
1 in
Inside Diameter - Minimum
0.51 in
Compatible Rod Size
1/2 in
Outside Diameter - Maximum
1 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
301/302 Stainless Steel
Type
Belleville
Deflection @ Load
0.013 in