  • Mfr # AB2525-160-48
  • Zoro # G9169134
Key Features
Material
Paperboard
Length
48 in
Width
2 1/2 in
Color
White
Thickness
0.16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AB2525-160-48
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
48 in
Width
2 1/2 in
Thickness
0.16 in
Depth
Max. Strap Width
2 in
For Max. Strap Width
2 in
Overall Depth
Compatible Strap Width - Maximum
2 in
Overall Length
48 in
Details
Item
Edge Protector
Material
Paperboard
Color
White
Edge Protector Strength Rating
Medium Duty
Description
Edge Protector, Edge Protector Strength Rating Medium Duty, Paperboard, Length 48 in, Depth 2 1/2 in, Width 2 1/2 in, Thickness 0.16 in, Color White, For Max. Strap Width 2 in, Package Quantity 1920