  • Zoro # G4347625
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
5/8"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
2.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G4347625
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
5/8"
Length of Cut
2.25 in
Shank Dia.
5/8 in
Milling Dia.
0.625 in
Overall Length
5 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
General Purpose
Helix Angle
30 Degrees
Finish
Tin
Super Alloy (S) Compatibility
No
Shank Type
Straight
Item
Ball End Mill
Hardened (H) Compatibility
No
End Mill Application
Roughing/Finishing
List Number
219
Cast Iron (K) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
End Mill Style
Ball Nose
Cutting Direction
Right Hand
Steel (P) Compatibility
Chip-Breaker
Chip-Breaker Not Included
Finish - Machining
TiN
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Steel, Tool and Die Steel
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application ISO Code
H, K, N, P
Material - Machining
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Inch
Secondary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Flute Type
Spiral
Secondary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Flute Spacing
Fixed
Description
Ball End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, TiN, Non-Coolant Through