  • Mfr # HGWS50125-00
  • Zoro # G3023662
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.1250"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
5
Length of Cut
0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HGWS50125-00
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.1250"
Length of Cut
0.25 in
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Milling Dia.
0.125 in
Corner Radius
0.000 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
5
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
C2 Micro Grain
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
List Number
End Mill Style
Square
Non Ferrous (N) Compatibility
No
End Mill Application
Roughing/Finishing
Cutting Direction
Right Hand
Item
Square End Mill
Helix Angle
30 Degrees
Steel (P) Compatibility
Yes
Finish
nACRo
Stainless (M) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Cast Iron (K) Compatibility
Material Grade - Machining
Micrograin
Measurement System
Metric
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
nACRo
Series
Hurrimill
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Steel, Tool and Die Steel
Primary Material Application ISO Code
H, K, P, S
Secondary Material Application
Stainless Steel
Flute Spacing
Variable
Max. Helix Angle
30 Degrees
Material - Machining
Secondary Material Application ISO Code
M
Description
Square End Mill, 0.125 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Length of Cut 0.25 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in, Neck Dia. Not Applicable