  • Mfr # HGWS50375-00.437
  • Zoro # G3023787
Milling Diameter
0.3750"
Length of Cut
0.437 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HGWS50375-00.437
Milling Diameter
0.3750"
Length of Cut
0.437 in
Shank Dia.
3/8 in
Overall Length
2 in
Milling Dia.
0.375 in
Corner Radius
0.000 in
Grade
C2 Micro Grain
End Mill Style
Square
Item
Square End Mill
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Application
Roughing/Finishing
Measurement System
Metric
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Length of Cut 0.437 in, Overall Length 2 in, Shank Dia. 3/8 in, Neck Dia. Not Applicable