  • Mfr # GWALSU30375
  • Zoro # G3027521
Milling Diameter
0.3750"
Length of Cut
0.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
GWALSU30375
Milling Diameter
0.3750"
Length of Cut
0.5 in
Shank Dia.
3/8 in
Overall Length
4 in
Milling Dia.
0.375 in
Neck Length
2.125 in
Corner Radius
0.000 in
End Mill Application
Roughing/Finishing
Finish
Bright (Uncoated)
Helix Angle
30 Degrees
Finish - Machining
Uncoated
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Length of Cut 0.5 in, Overall Length 4 in, Shank Dia. 3/8 in