  • Mfr # GWA30125Z
  • Zoro # G3027077
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.1250"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Length of Cut
0.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GWA30125Z
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.1250"
Length of Cut
0.5 in
Shank Dia.
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Milling Dia.
0.125 in
Corner Radius
0.000 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
C2 Micro Grain
Shank Type
Straight
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Application
Roughing/Finishing
Hardened (H) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Item
Square End Mill
Helix Angle
30 Degrees
Non Ferrous (N) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
Steel (P) Compatibility
End Mill Style
Square
Finish
ZrN
Cast Iron (K) Compatibility
List Number
Measurement System
Metric
Material Grade - Machining
Micrograin
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
ZrN
Series
Alumigator
Material - Machining
Max. Helix Angle
30 Degrees
Flute Spacing
Fixed
Primary Material Application
Aluminum
Primary Material Application ISO Code
N
Description
Square End Mill, 0.125 in Milling Dia., Carbide, ZrN, Straight, Length of Cut 0.5 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in, Neck Dia. Not Applicable