  • Mfr # GWALSU30625Z
  • Zoro # G3027512
/ea
Free Shipping & Returns
Milling Diameter
0.6250"
Length of Cut
0.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
GWALSU30625Z
Milling Diameter
0.6250"
Length of Cut
0.75 in
Shank Dia.
5/8 in
Overall Length
6 in
Neck Length
2.375 in
Milling Dia.
0.625 in
Corner Radius
0.000 in
Helix Angle
30 Degrees
List Number
Finish
ZrN
Hardened (H) Compatibility
End Mill Application
Roughing/Finishing
Finish - Machining
ZrN
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, ZrN, Straight, Length of Cut 0.75 in, Overall Length 6 in, Shank Dia. 5/8 in