  • Mfr # GWASU30625Z
  • Zoro # G3027479
/ea
Free Shipping & Returns
Milling Diameter
0.6250"
Length of Cut
0.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
GWASU30625Z
Milling Diameter
0.6250"
Length of Cut
0.75 in
Shank Dia.
5/8 in
Overall Length
3 1/2 in
Neck Length
1.625 in
Corner Radius
0.000 in
Milling Dia.
0.625 in
End Mill Application
Roughing/Finishing
Helix Angle
30 Degrees
Finish
ZrN
Finish - Machining
ZrN
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, ZrN, Straight, Length of Cut 0.75 in, Overall Length 3 1/2 in, Shank Dia. 5/8 in