  • Mfr # M39350.100.0160
  • Zoro # G3420405
Material
Low Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39350.100.0160
Pin Diameter
11 mm
Shank Length
161 mm
Length
160 mm
Number of Sizes
1
Material
Low Carbon Steel
Zinc Plated
Number of Pieces
1
Standards
D94
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Cotter Pin,10mm dia,176mm L,PK5, System of Measurement Metric, Pin Diameter 10 mm, Pin Type Extended Prong, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Zinc Plated, Product Type Cotter Pin, Shank Length 176 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Standards D94, Pack Size Small Pack, Package Quantity 5