  • Mfr # M39350.130.0140
  • Zoro # G3420369
Material
Low Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39350.130.0140
Pin Diameter
14 mm
Shank Length
141 mm
Length
140 mm
Number of Sizes
1
Fits Minimum Shaft Diameter
13.79 mm
Usable Length
140 mm
Material
Low Carbon Steel
Zinc Plated
Number of Pieces
1
Manufacturer Location
Globally Sourced
Standards
DIN 94, ISO 1234, NEN 182, NF E25-774
Description
Cotter Pin,13mm dia,172.3mm L,PK5, System of Measurement Metric, Pin Diameter 13 mm, Pin Type Extended Prong, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Zinc Plated, Usable Length 140 mm, Product Type Cotter Pin, Shank Length 172.3 mm, Fits Maximum Shaft Diameter Not Applicable, Fits Minimum Shaft Diameter 13.79 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Standards DIN 94, ISO 1234, NEN 182, NF E25-774, Pack Size Small Pack, Package Quantity 5