  • Mfr # M39350.016.0016
  • Zoro # G9902518
Key Features
Pin Type
Extended Prong
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M39350.016.0016
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
1.6 mm
Shank Length
17 mm
Details
Item
Cotter Pin
Pin Type
Extended Prong
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Zinc Plated
Meets/Exceeds
DIN 94
Standards
DIN 94
Description
Cotter Pin,1.6mm dia,16mm L,PK100, System of Measurement Metric, Pin Diameter 1.6 mm, Pin Type Extended Prong, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Zinc Plated, Product Type Cotter Pin, Shank Length 16 mm, Standards DIN 94, Pack Size Small Pack, Package Quantity 100