  • Mfr # M51700.010.0032
  • Zoro # G3412626
Key Features
Pin Type
Extended Prong
System of Measurement
Metric
Material
18-8 Stainless Steel
Material Grade/Class
18-8
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M51700.010.0032
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
2 mm
Shank Length
33 mm
Length
32 mm
Number of Sizes
1
Details
Item
Cotter Pin
Pin Type
Extended Prong
System of Measurement
Metric
Material
18-8 Stainless Steel
Material Grade/Class
18-8
Finish
Plain
Number of Pieces
1
Standards
D94
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Cotter Pin,1mm dia,35.2mm L,PK25, System of Measurement Metric, Pin Diameter 1 mm, Pin Type Extended Prong, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Product Type Cotter Pin, Shank Length 35.2 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Standards D94, Pack Size Small Pack, Package Quantity 25