  • Mfr # M55700.020.0016
  • Zoro # G3410657
Key Features
Pin Type
Extended Prong
Material Grade/Class
Ungraded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55700.020.0016
Dimensions
Pin Diameter
3 mm
Shank Length
17 mm
Length
16 mm
Number of Sizes
1
Details
Item
Cotter Pin
Pin Type
Extended Prong
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Number of Pieces
1
Standards
D94
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Cotter Pin,2mm dia,17.6mm L,PK25, System of Measurement Metric, Pin Diameter 2 mm, Pin Type Extended Prong, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Product Type Cotter Pin, Shank Length 17.6 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Standards D94, Pack Size Small Pack, Package Quantity 25