  • Mfr # M55700.020.0050
  • Zoro # G3410596
Key Features
Pin Type
Extended Prong
System of Measurement
Metric
Material
316 Stainless Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M55700.020.0050
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
3 mm
Shank Length
51 mm
Length
50 mm
Number of Sizes
1
Details
Item
Cotter Pin
Pin Type
Extended Prong
System of Measurement
Metric
Material
316 Stainless Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Number of Pieces
1
Manufacturer Location
Globally Sourced
Standards
D94
Description
Cotter Pin,2mm dia,55mm L,PK25, System of Measurement Metric, Pin Diameter 2 mm, Pin Type Extended Prong, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Product Type Cotter Pin, Shank Length 55 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Standards D94, Pack Size Small Pack, Package Quantity 25