  • Mfr # M39350.035.0025
  • Zoro # G3420789
Material
Low Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39350.035.0025
Pin Diameter
3.5 mm
Shank Length
26 mm
Length
25 mm
Number of Sizes
1
Material
Low Carbon Steel
Zinc Plated
Number of Pieces
1
Standards
D94
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Cotter Pin,3.5mm dia,27.5mm L,PK50, System of Measurement Metric, Pin Diameter 3.5 mm, Pin Type Extended Prong, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Zinc Plated, Product Type Cotter Pin, Shank Length 27.5 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Standards D94, Pack Size Small Pack, Package Quantity 50