  • Mfr # M39350.050.0100
  • Zoro # G3420606
Material
Low Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39350.050.0100
Pin Diameter
5/16 in
Shank Length
101 mm
Length
100 mm
Number of Sizes
1
Material
Low Carbon Steel
Zinc Plated
Number of Pieces
1
Manufacturer Location
Globally Sourced
Standards
D94
Description
Cotter Pin,8mm dia,100mm L,PK25, System of Measurement Metric, Pin Diameter 8 mm, Pin Type Extended Prong, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Zinc Plated, Product Type Cotter Pin, Shank Length 100 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Standards D94, Pack Size Small Pack, Package Quantity 25