  • Mfr # M55700.080.0050
  • Zoro # G3410270
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55700.080.0050
Pin Diameter
9 mm
Shank Length
51 mm
Length
50 mm
Description
Cotter Pin,8mm dia,55mm L,PK5, System of Measurement Metric, Pin Diameter 8 mm, Pin Type Extended Prong, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Product Type Cotter Pin, Shank Length 55 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Standards D94, Pack Size Small Pack, Package Quantity 5