  • Mfr # U36000.325.0001
  • Zoro # G3389237
/ea
Key Features
Type
External
Fits Groove Diameter
3.076"
Material
Steel
Finish
Plain
Thickness
0.093 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U36000.325.0001
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Fits Shaft Diameter
3-1/4 in
Fits Groove Diameter
3.076"
Thickness
0.093 in
Free Inside Diameter
3.006"
Fits Groove Width
0.103 in
Clearance Diameter
3.25 in
For Shaft Dia.
3 1/4 in
Details
Item
Retaining Ring
Type
External
Material
Steel
Finish
Plain
System of Measurement
Inch
Meets/Exceeds
SAE 1060-1090
Pack Size
Small Pack
Ring Sub-Type
Standard
Ring Type
External Retaining Ring
Material Grade/Class
Ungraded
Manufacturer Location
Globally Sourced
Location Style
Description
Retaining Ring,External,0.093 in Thk, System of Measurement Not Applicable, Location Style External, Thickness 0.093 in, Fits Shaft Diameter 3 1/4 in, For Bore Diameter Not Applicable, Fits Groove Diameter 3.076 in, Fits Groove Width 0.103 in, Fits Groove Depth Not Applicable, Free Inside Diameter Not Applicable, Clearance Diameter 3.25 in, Material Steel, Finish Plain, Material Grade/Class Ungraded, Tensile Strength Not Applicable, Ring Type External Retaining Ring