  • Mfr # M16180.100.0090
  • Zoro # G0301817
Thread Size
M10
Eye Inside Diameter
10 mm
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M16180.100.0090
Thread Size
M10
Eye Inside Diameter
10 mm
Overall Length
90 mm
Thread Length
26 mm
Screw Size
Eye Outside Diameter
20 mm
Hole Center-to-End Length
90 mm
Eye Thickness
12 mm
Shank Diameter
10 mm
Eye Outside Dia.
20.0 mm
Eye Inside Dia.
10 mm
Length from Ream Center
90.0 mm
Finish
Plain
Thread Pitch
1.5 mm
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 10 mm, Eye Outside Diameter 20 mm, Eye Thickness 12 mm, Black Oxide, Steel, Material Grade/Class Class 4.6, Material Quality Standards DIN 444, Hole Center-to-End Length 90 mm, Shank Diameter 10 mm, Thread Style Partially Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 26 mm, Thread Pitch 1.5 mm, Thread Size M10-1.50, Externally Threaded, System of Measurement Metric, Fixed Rod End, Screw Size 10 mm, Pack Size Small Pack