  • Mfr # M16180.120.0060
  • Zoro # G0301771
Thread Size
M12
Eye Inside Diameter
12 mm
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M16180.120.0060
Thread Size
M12
Eye Inside Diameter
12 mm
Overall Length
60 mm
Thread Length
30 mm
Screw Size
Eye Outside Diameter
25 mm
Eye Thickness
14 mm
Hole Center-to-End Length
60 mm
Shank Diameter
12 mm
Eye Outside Dia.
25.0 mm
Eye Inside Dia.
12 mm
Length from Ream Center
60.0 mm
Finish
Black Oxide
Thread Pitch
1.75 mm
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 12 mm, Eye Outside Diameter 25 mm, Eye Thickness 14 mm, Black Oxide, Steel, Material Grade/Class Class 4.6, Material Quality Standards DIN 444, Hole Center-to-End Length 60 mm, Shank Diameter 12 mm, Thread Style Partially Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 30 mm, Thread Pitch 1.75 mm, Thread Size M12-1.75, Externally Threaded, System of Measurement Metric, Fixed Rod End, Screw Size 12 mm, Pack Size Small Pack