  • Mfr # M16180.200.0100
  • Zoro # G0301546
Key Features
System of Measurement
Metric
Thread Size
M20
Eye Inside Diameter
18 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M16180.200.0100
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M20
Eye Inside Diameter
18 mm
Overall Length
100 mm
Thread Length
46 mm
Screw Size
Eye Thickness
22 mm
Shank Diameter
20 mm
Eye Outside Diameter
40 mm
Hole Center-to-End Length
100 mm
Eye Outside Dia.
40.0 mm
Length from Ream Center
100.0 mm
Eye Inside Dia.
18 mm
Details
Item
Eye Bolt
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Type
Fixed Rod End
Globally Sourced
Globally Sourced
Material Grade/Class
Class 4.6
Material Quality Standard
DIN 444
Rod End Standards
DIN 444
Thread Pitch
2.5 mm
Pack Size
Small Pack
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Partially Threaded
Shank Type
Externally Threaded
Manufacturer Location
Material Quality Standards
Drive Type
No Drive
Standards
Thread Type
Metric Coarse
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 18 mm, Eye Outside Diameter 40 mm, Eye Thickness 22 mm, Black Oxide, Steel, Material Grade/Class Class 4.6, Material Quality Standards DIN 444, Hole Center-to-End Length 100 mm, Shank Diameter 20 mm, Thread Style Partially Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 46 mm, Thread Pitch 2.5 mm, Thread Size M20-2.50, Externally Threaded, System of Measurement Metric, Fixed Rod End, Screw Size 20 mm, Pack Size Small Pack